Projektowanie w systemie BIM w grafice 3D, która jest nowością na rynku i na chwilę obecną większość konkurencyjnych biur projektowych z niego nie korzysta. W związku z rozwojem technologii jest to usługa coraz bardziej poszukiwana na rynku. Projektowanie w technice 3D zmniejsza ryzyko kolizji miedzy branżowych, gdyż poprawia się czytelność rysunków, umożliwiając nowoczesne i spójne projektowanie. Ponadto zobrazowanie rozwiązania w technice 3D ułatwia Inwestorowi, który czasem nie posiada wyobraźni przestrzennej , zapoznanie się z dokumentacją projektową.
Usługa dotycząca przygotowania dokumentacji projektowej składa się z kilku tak jak usług. Poniżej charakterystyka poszczególnych części:
- inwentaryzacja stanu istniejącego budynków, polegająca na sporządzeniu dokumentacji technicznej obiektu w technice 3D BIM polega na zgromadzeniu w postaci numerycznej wielu danych odzwierciedlając realistycznie jego stan faktyczny w bardzo dużej dokładności i zawierający m.in. wszystkie szczegóły związane z wymiarami budynku, ilością kondygnacji, rozkładem pomieszczeń ich przeznaczeniem oraz usytuowaniem ciągów komunikacyjnych, a także informację o materiałach, z jakich został wzniesiony obiekt oraz o tym, jak wygląda jego konstrukcja wraz ze szczegółowymi planami budynku. Po wprowadzeniu danych dotyczących rzutu pomieszczeń w technice 3D BIM można generować z programu przekroje i widoki elewacji, które wystarczy uszczegółowić. To właśnie poza tworzeniem 3D stanowi największą różnicę między tworzeniem dokumentacji w 2D CAD a 3D BIM. Funkcje programu BIM ta nie tylko optymalizują czas tworzenia kolejnych rysunków, ale umożliwiają również wykonanie większej ilości przekroi w różnych charakterystycznych miejscach oraz co ważne eliminują powstanie błędów między poszczególnymi rysunkami.
- projekt architektoniczno-budowlanych, tworzony na podstawie inwentaryzacji obiektu wprowadzonego do programu pracującego w środowisku BIM tworzony jest z wykorzystaniem modeli optymalizując proces projektowy. Analogicznie jak w przypadku projektów 2D w projekcie wyznacza się projektowaną funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne i materiałowe jednakże dzięki możliwością programu łatwo wprowadzać zróżnicowane wersję. Jest to możliwe gdyż technologia BIM pozwala na przeprowadzenie zaawansowanych analiz, takich jak m.in. symulacje wpływu wiatru, czy analiza strukturalna bądź analiza energetyczna, co prowadzi do bardziej optymalnych decyzji projektowych. Wprowadzenie zmian jest szybkie. Dzięki tym analizom możliwe jest wprowadzanie do projektu rozwiązań korzystnych pod kątem efektywności energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju, co prowadzi do bardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Dokładność modeli BIM przekłada się na wyższą jakość prac budowlanych, redukując ryzyko błędów wykonawczych już na wczesnym etapie.
- Charakterystyczne parametry obiektu budowlanego takie jak: kubatura, zestawienie powierzchni, wysokość, długość, szerokość, średnica zliczane są automatycznie. Po wprowadzeniu danych dotyczących rzutu pomieszczeń w technice 3D BIM można generować z programu przekroje i widoki elewacji, które wystarczy uszczegółowić. To właśnie poza tworzeniem 3D stanowi największą różnicę między tworzeniem dokumentacji w 2D CAD a 3D BIM. Funkcje programu BIM ta nie tylko optymalizują czas tworzenia kolejnych rysunków, ale umożliwiają również wykonanie większej ilości przekroi w różnych charakterystycznych miejscach, ponadto oprogramowanie posiada funkcje automatycznej analizy kolizji i poprawności wielobranżowych modeli 3D co eliminują powstanie błędów między poszczególnymi rysunkami i powstawanie kolizji międzybranżowych. Używanie powyższych funkcji programu zdecydowanie podnosi jakość dokumentacji i zwiększa wydajność zespołów projektowych i ułatwia komunikacje między uczestnikami procesu projektowego. Ponadto ważnym atutem BIM jest możliwość tworzenia realistycznych wizualizacji projektu w trójwymiarowym środowisku. Wizualizacje ułatwiają prezentacje projektu i zrozumienie projektu szczególnie osobą nie mających wyobraźni przestrzennej. Wizualizacje pomagają w ocenie zgodności projektu z oczekiwaniami i wymaganiami