Usługi projektowe służą sporządzeniu dokumentacji projektowej remontu, przebudowy bądź budowy obiektów. Ich realizacja wymaga specjalistycznej wiedzy branżowej oraz znajomości przepisów m.in. w zakresie Ustawy Prawo Budowlane i Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także norm technicznych. Opracowanie dokumentacji projektowej składa się z kilku części tj: inwentaryzacji, projektu architektoniczno-budowlanego, projektów technicznych, specyfikacji technicznych warunków wykonania i odbioru robót, przedmiarów i kosztorysów. Poniżej charakterystyka poszczególnych części:
- inwentaryzacja stanu istniejącego budynków, polegająca na sporządzeniu dokumentacji technicznej obiektu, na podstawie jego stanu faktycznego, zawierającej m.in. wszystkie szczegóły związane z wymiarami budynku, ilością kondygnacji, rozkładem pomieszczeń ich przeznaczeniem oraz usytuowaniem ciągów komunikacyjnych, a także informację o materiałach, z jakich został wzniesiony obiekt oraz o tym, jak wygląda jego konstrukcja wraz ze szczegółowymi planami budynku, w zakresie planów rozwojowych przedsiębiorstwo będzie realizowało inwentaryzacje w technice 3D. Inwentaryzacja to jest nie tylko narysowanie i opisanie stanu istniejącego obiektu, w trakcie tego procesu Architekt poznaje potencjalnego użytkownika obiektu i jego potrzeby. Umiejętność komunikacji interpersonalnej, wrażliwość na te potrzeby innych jest w tym zakresie równie potrzebna jak umiejętności techniczne. Inwentaryzacja stanowi wsad do koncepcji projektowej.
- projekt architektoniczno-budowlanych, określający projektowaną funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne i materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia, zawierający rodzaj i kategorię obiektu budowlanego, zamierzony sposób użytkowania, układ przestrzenny oraz formę architektoniczną, charakterystyczne parametry obiektu budowlanego takie jak: kubatura, zestawienie powierzchni, wysokość, długość, szerokość, średnica, liczba kondygnacji, parametry techniczne charakteryzujące wpływ obiektu budowlanego na środowisko i jego wykorzystywanie oraz na zdrowie ludzi i obiekty sąsiednie pod względem: emisji zanieczyszczeń czy wytwarzanych odpadów, rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów, charakterystyczne przekroje, widoki elewacji oraz dachu; Na tym etapie istotne jest zwrócenie uwagi na wartości projektowania uniwersalnego i niskoemisyjnego, by sprzyjać reintegracji społecznej w środowisku lokalnym ważne jest by budynki i zagospodarowanie obiektów były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto niskoemisyjność obiektów, obniżenie zużycia energii sprzyja rozwojowi lokalnemu.
- specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót, opracowania zawierającego zbiory wymagań, które są niezbędne do określenia standardu i jakości wykonania robót, w zakresie sposobu wykonania robót budowlanych, właściwości wyrobów budowlanych oraz oceny prawidłowości wykonania poszczególnych robót. Określają wymagane właściwości materiałów i wyrobów oraz sposób kontroli tych właściwości w warunkach budowy, reguły jakie powinny być przestrzegane przy wykonywaniu robót, stanowiące uzupełnienie i uszczegółowienie opisów zawartych w projektach, wymagania i podstawy techniczno-organizacyjne dla potrzeb odbiorów i rozliczeń wykonanych robót. Na tym etapie umiejętność zadbania o szczegóły i wysoką jakość projektowych prac i użytych materiałów umożliwia opisanie i sparametryzowanie oczekiwanego efektu.
- kosztorysów i przedmiarów robót stanowiących kalkulację ilościową i kwotową robót budowlanych koniecznych do wykonania, a wynikających z opracowanej dokumentacji. Obliczenia i analiza kosztów jest zawsze czynnikiem mającym istotne znaczenie dla realizacji prac i możliwości pozyskania środków na inwestycje. Przedmiary i kosztorysy sporządza się w specjalistycznym programie np. Norma lub równoważnym